
Andra pallplatsen på två dagar för Cornelia, Foto @fisspeed @louisbilly
Salla - Cornelia på pallen igen
Cornelia Thun Sandström upprepade gårdagens framgång och tog karriärens andra pallplats med en ny tredjeplats vid dagens världscuptävling i Salla, Finland. Samtidigt var seniordebuterande junioren Villemo Andersson snabbast av alla i S2 damklassen.
Cornelia gör ännu en snabb och stabil insats med sin åkning i Salla idag. Trots lite problem i de två första åken och trots migränkänning lyckas hon fokusera till finalåket och alltså plocka hem karriärens andra pallplats på lika många dagar!
Cornelia är riktigt nöjd: - Så fantastiskt gött! Jag har haft en dag där det känns som ingenting funkat som det ska. Inför sista åket tänkte jag bara att nu ska jag ge allt och det gjorde jag verkligen! För att vara första gången i Salla så är jag jättenöjd med mina resultat här och ser nu verkligen fram mot nästa veckas världscuptävlingar i Frankrike.
Damklassen vanns precis som igår av Valentina Greggio, Italien, före Clea Martinez, Frankrike. Bakom Cornelia var det lite tightare idag med jagande spanjorskan Marta Visa Carol på fjärdeplatsen 0,6 km/h bakom Cornelia. Bästa hemmaåkare blev precis som igår Josefiia Heikkilä på en sjundeplats.
Herrklassen vanns idag av Bastien Montes, Frankrike före Simone Origone, Italien och Radim Palan, Tjeckien. Bastien är ofta som snabbast när förhållandena är lite ojämna och utmanande och det hade han helt klart nytta av idag. Jukka Viitasaari var snabbaste hemmaåkar med en femteplats även idag.
Kul svensk framgång även i S2 klassen där förstaårsjunioren Villemo Andersson fick starta i senorklassen och det gick ju minst sagt bra - Hon vann! Fantastisk debut där hon är snabbast i alla tre åken i sin första seniortävling.

Villemo Andersson yngst och snabbast i S2
Villemo strålar: - Jag är så nöjd och glad över mina åk idag! Jag fick ihop åkningen bra, trots att jag verkligen var jättenervös på start inför finalen. Jag har sett fram emot det här så länge och att stå högst upp bland seniorerna är ett mycket bättre resultat än jag hade vågat hoppats på! säger Villemo
Assisterande Förbundskapten Daniel Andersson är stolt över sina åkare idag: - Båda tjejerna har jobbat otroligt bra idag! Efter en vecka med speedåkning så är man ganska mör i huvudet så det här gör dom jättebra! Det kommer bli en glad och skön bilresa hem idag!
2025-01-22
2025-01-22
Mats Abrahamsson, SSF